Martina Ježková, Fizyoterapi Yüksek Lisansını 2001 yılında Prag Charles Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Fakültesi’nde tamamladı. Daha sonra Prag Üniversite Hastanesi Motol Rehabilitasyon Kliniğinde birlikte çalıştığı saygın Profesörler Janda ve Lewit’in öğrencisi oldu.

 

Martina, Üniversite hastanesindeki 17 yıllık klinik rehabilitasyon uygulamasında, serebral palsili bebekler ve merkezi koordinasyon bozukluğu olan çocuklar, skolyoz, nörolojik bozukluk hastaları, fonksiyonel kısırlığı olan jinekoloji hastaları, pelvik taban dahil olmak üzere geniş bir hasta yelpazesiyle çalıştı. disfonksiyon ve diğer pelvik sağlık sorunları. Hareket optimizasyon stratejileri geliştirmek için profesyonel ve amatör sporcular ve yaşlı hastalarla da çalıştı. Martina 2018’de Prag dışında kendi özel fizyoterapi muayenehanesini açtı.

 

Martina, 2004’ten beri Vojta’ya göre Refleks Lokomosyonunda sertifikalı terapisttir ve düzenli tazeleme kurslarına katılır. Rehabilitasyonda Gelişim Kinesiyolojisi ve Dinamik Nöromüsküler Stabilizasyon ilkeleri (Prof. Karel Lewit ve Mojžíšová’ya göre Fonksiyonel Kısıtlılık değerlendirmesi ve tedavisi. Ocak 2014’te Martina, Avustralya’daki ilk Yoga Eğitmeni sertifikasını tamamladı. 2014’ten beri hareket rehabilitasyonuna yaklaşımının bir parçası olarak Yoga öğrenmeye ve kendisini bu alanda geliştirmeye devam etti ve 2018’de sertifikalı bir Iyengar Yoga eğitmeni oldu. Martina ayrıca, MS hastaları için Stecco’ya göre Klapp emekleme (gelişimsel kinesiyolojiye dayalı), Kinezyotaj, Fasiyal manipülasyon teknikleri, fasiyal Yoga ve Yoga’da kısa kurslar tamamladı.

 

Martina, Profesör Pavel Kolar’ın gözetiminde yakından çalışır ve hem ulusal hem de uluslararası düzeyde hareket rehabilitasyonu yaklaşımlarını öğretir. 2002’den bu yana, Prag’daki Charles Üniversitesi 2. Tıp Fakültesi’nde hem Fizyoterapi hem de Tıp öğrencilerine eğitim veren bir rehabilitasyon eğitmenidir. Martina, 2004’ten bu yana, Lewit’e göre Kas İskelet Teknikleri alanında sertifikalı eğitmen olarak ve 2001’den beri, Kolář’ya göre Gelişimsel Kinesiyoloji ve Dinamik Nöromüsküler Stabilizasyon alanlarında uluslararası sertifikalı bir eğitmen olarak hizmet vermektedir. Martina, klinik uygulamasından hareketle Kadın Sağlığı ve DNS ilkelerinin Rehabilitasyonda Yoga’ya uygulanması konusunda uzmanlaşmış DNS kursları geliştirmiştir.