Mariano, Şili’nin Santiago kentindeki Andres Bello Üniversitesi Rehabilitasyon Bilimleri Fakültesi Dekanı olarak görev yapmıştır. Ayrıca, Baş Boyun Biyomekaniği Profesörüdür. Yüksek Lisans Programı, Rehabilitasyon Bilimleri Fakültesi, Andres Bello Üniversitesi, Santiago, Şili ve CEDIME Direktörü (Centro de Estudios de las Disfunciones Músculo Esqueléticas).

Baş ve boyun biyomekaniği, ağrı ve egzersiz konularını da içeren çok sayıda kitabın yazarıdır. Amerikan Orofasiyal Ağrı Akademisi ve Amerikan Kraniyofasiyal Ağrı Akademisi’nin Onursal Üyesi, Şili Kraniyomandibular bozukluklar ve yüz ağrısı akademisinin kurucu üyesi ve geçmiş başkanıdır. Aynı zamanda Brezilya Kraniyomandibular, Kraniyoservikal Bozukluklar ve Yüz Ağrısı Akademisi’nin Kurucu ve Onursal Üyesidir. Ayrıca Profesör Rocabado, İber Latin Amerika Baş Boyun ve Yüz Ağrısı Akademisi’nin Kurucu Üyesi ve Geçmiş Dönem Başkanıdır. İtalyan Kraniyomandibular ve Orofasiyal Ağrı Akademisi’nin Kurucu Üyesidir.

Profesör Rocabado, Arjantin Fizyatri ve Kinezyoloji Derneği, Kolombiya Fizik Tedavi Derneği ve Şili Ortodonti Derneği’nin Onursal Üyesidir. Amerikan Ortopedik Manuel Terapi Akademisi üyesi ve Avustralya’daki Norveç Manuel Terapi Grubu’nun Patronudur. Kraniyal Yüz Terapisi Akademisi’nin (CRAFTA) onur üyesidir.