Vestibular Sistem

Disfonksiyonları ve Tedavisi Eğitimi


16-19 Ocak 2025

 • Katılımcı Sayısı

  20 Katılımcı

 • Kurs Süresi

  4 Gün

 • Konum

  Ankara

 • Ücret

  490 Euro

 • Önkayıt Ücreti

  90 Euro'nun günlük kur karşılığıdır

 • Sertifikasyon

  Uluslararası Geçerlilikte IVRT Sertifikası

SATIN AL

KURS İÇERİĞİ

Vestibüler disfonksiyon, baş dönmesinin açık ara en yaygın nedenidir. Çeşitli kliniklerin değerlendirmeleri, vakaların %50’sinde vestibüler bozuklukların “baş dönmesi” semptomuna neden olduğunu göstermektedir.

Vestibüler baş dönmesi, Batı Avrupa’daki yetişkinler arasında yıllık %5 prevalansa sahiptir ve bu nedenle çok sık görülür. Bununla birlikte, çoğu vaka uygun şekilde teşhis veya tedavi edilmez. Bu, iyi huylu paroksismal pozisyonel baş dönmesi örneğiyle açıkça gösterilmiştir: hastaların sadece %8’i doğru tedaviyi almıştır.

Bu istatistik çok hayal kırıklığı yaratıyor, çünkü “vestibüler rehabilitasyon” olarak adlandırılan vestibüler bozuklukların tedavisi kanıta dayalı ve birkaç sistematik incelemenin kanıtlarına göre çok etkili!

Servikal omurga veya TME konusunda uzmanlaşmış ve sonuç olarak günlük olarak “baş dönmesi” semptomuyla karşılaşan fizyoterapistler için baş dönmesinin ayırt edilmesi son derece önemlidir. Ancak geriatri, nöroloji ve spor hekimliğinde de çok yaygın bir semptomdur. Tüm yaş grupları ve meslekler vestibüler baş dönmesinden etkilendiğinden, kursların içerikleri bu nedenle tüm meslektaşların terapötik repertuarına önemli bir katkı sağlar!

GÜN 1 & 2

İlk bölümde, vestibüler bozukluğu olan hastaların tedavisi için gerekli olan temel bilgi ve beceriler üzerinde durulmaktadır.

Baş dönmesinin karmaşık semptomatolojisini daha iyi anlayabilmeniz için vestibüler organın (pato-)fizyolojisi ayrıntılı olarak açıklanmaktadır. Anamnez görüşmesinde hangi soruları sormanız gerektiği ve muayenenizin hangi alt bölümlerden oluşması gerektiği ayrıntılı olarak açıklanacaktır. Bu, baş dönmesinin nedenini daha iyi ayırt etmenizi sağlayacaktır. Vestibüler organı doğrudan ve dolaylı olarak incelemenizi sağlayan kanıta dayalı, özel testler öğretilecektir. Ayrıca hangi tıbbi-teknik testlerin mevcut olduğunu ve testlerin sonuçlarını nasıl yorumlayacağınızı da öğreneceksiniz. Bu sayede KBB hekimleri ve nörologlar ile aynı seviyede iletişim kurabileceksiniz.

Kanıta dayalı manevralar, iyi huylu pozisyonel baş dönmesini anında etkili olacak şekilde çözmek için öğretilecektir! Kanıta dayalı yöntemler ve vestibüler rehabilitasyonun temel ilkeleri de ayrıntılı olarak sunulmaktadır.

TEORİ

– Vestibüler organın anatomisi, fizyolojisi ve patolojisi.

– Antivertiginosa ve ototoksik ilaçların etkileri / riskleri

– Tıbbi-teknik muayenelerin yorumlanması

PRATİK

– Vestibüler baş dönmesinin ayırıcı tanısı için kanıta dayalı teşhis testleri ile tarih ve değerlendirme.

– Terapinin etkinliğini ölçmek için anketler ve değerlendirmeler

– Vestibüler rehabilitasyon tedavisi: pozisyonel baş dönmesi için kanıta dayalı serbest bırakma manevraları, vestibüler bozuklukları tedavi etmek için kanıta dayalı egzersiz yöntemleri

GÜN 3 & 4

Son iki günün amacı, vestibüler organ uzmanı olmanız ve ayrıca disiplinler arası bir bağlamda bir uzman olarak kendinizi ayırt edebilmenizdir!

Teorik bölümde vestibüler migren ve psikosomatik baş dönmesi gibi klinik tablolardan bahsedilir. Kullanımı özellikle vestibüler migren ve psikosomatik baş dönmesinde endike olan başka anketler ve değerlendirmeler sunulacaktır.

Pratik kısımda tekrar tekrar teşhis ve tedaviye odaklanacağız. Tedavi kısmında ise vestibüler migren ve psikosomatik baş dönmesi konularına değineceğiz.

TEORİ

– Vestibüler migren ve psikosomatik baş dönmesi patolojisi.

– Vestibüler migren için “Yaşam tarzı koçluğu”.

– Ek anketler ve değerlendirmeler

PRATİK

– 1. ve 2. günden itibaren tüm pratik üniteler yoğun bir şekilde tekrarlanacak ve çalışılacaktır.

– Gruplar halinde çeşitli vaka çalışmaları üzerinde çalışılır ve sonuçlar daha sonra sunulur.

Bu 4 gün ve bir bilgi testinden sonra, Vestibüler Rehabilitasyon Terapisi Enstitüsü’nün (IVRT) vestibüler terapisti sertifikasını alacaksınız. Sertifika 3 yıl geçerlidir ve daha sonra 1 günlük tazeleme kursu ile uzatılabilir. İlk tazeleme kursundan sonra sertifika her zaman 4 yıl uzatılır.

Bilgi testi hakkında: Vestibüler Rehabilitasyon Tedavisi Enstitüsü’nün sınavı isteğe bağlıdır, ancak IVRT sertifikasının vestibüler terapist olabilmesi için ön koşuldur. Sınav, Modül 2’nin ders saatinde, son gün yapılacaktır. Sınav yazılır ve çoktan seçmeli 20 sorudan oluşur. Bu sertifika ne olursa olsun, mutlaka bir katılım sertifikası alacaksınız.

IVRT, kendinizi enstitüye ve tekniğe alıştırmak için YouTube’da çok çeşitli videolar sunar:

IVRT Youtube Kanalı

Özel IVRT hizmeti

– Kurstan sonra hastalar hakkında sorularınız mı var? Kurstan sonra bile e-posta yazışmaları veya kapalı Siilo grubumuz aracılığıyla size destek olacağız.

– Kurstan sonra eğitmenler ve diğer kurs katılımcıları ile konuşmak ister misiniz? Sadece kurs katılımcılarının katılabileceği kapalı bir Siilo grubumuz var. Bu korunan alanda vaka çalışmaları veya diğer konular (örneğin reklam, faturalandırma vb.) hakkında sorular sorabilir ve bunları eğitmenler ve kurs katılımcıları ile tartışabilirsiniz.

– Kurstaki testleri veya alıştırmaları hatırlamıyor musunuz? Test ve alıştırma videolarını istediğiniz zaman oynatabileceğiniz dahili bir üye alanımız var.

– Kurstan sonra bilgi ve becerilerinizi yenilemeye devam etmek ister misiniz? Tüm kohortlarımızın çalışmalar, yeni bulgular ve teknikler konusunda her zaman güncel olması için tazeleme kursları sunuyoruz.

SATIN AL