Fasyal Mobilizasyon ve Osteopati'de

Özel Teknikler Eğitimi


06-07 Temmuz 2023

 • Katılımcı Sayısı

  25 Katılımcı

 • Kurs Süresi

  15 Gün İzleme Süreli Teorik + 2 Gün Pratik

 • Konum

  Ankara

 • Kurs Dili

  Türkçe

 • Ücret

  6.000 TL

 • Önkayıt Ücreti

  2.000 TL

 • Sertifikasyon

  Katılım Sertifikası

SATIN AL

KURS İÇERİĞİ

Fasyaların Yüzeyel ve Derin Anatomisi, Fizyolojisi, Patofizyolojisi

Fasyal disfonksiyon nelere yol açar? Fasyalar sadece bağ dokumudur yoksa bunun ötesinde fonksiyonlarımı vardır? Neden fasya için duyusal organ denir?

Fasyal Diagnoz

Fasyaları izleme, palpasyon becerisi geliştirme, olası fasyal disfonksiyonları belirlemek için özel testler gösterilecektir.

ZINK Testleri

Vücuttaki fasyal paternlerdeki sapmaları tespit etmek için ve global fasyal değerlendirmek için olan testlerdir ve uygulamalı gösterilecektir. Vücutta herşey dolaşımdır, hatta vücutta tek hastalık vardır o da tıkanmadır der eski bir tıp hekimi. Venolenfatik dolaşım arttırma teknikleri ile hem bölgesel hem de global akışın nasıl arttırılacağı uygulamalı tekniklerle gösterilecektir.

Sinus Boşaltma Teknikleri

Kafa içi dolaşım için önemli merkezler olan sinüslerdeki dolaşımı arttırmak ve ayrıca havalanma problemi yaratan sinüzit gibi rahatsızlıklarda havalandırmayı arttıracak cranial teknikler uygulamalı bir şekilde gösterilecektir. Fasyaların tedavisi ile ilgili lisans bilgimiz çok sınırlıdır. Fasyaların tedavisinde direkt ve indirekt teknikler kullanılmaktadır. Bu teknikler uygulamalı bir şekilde gösterilecek ve farklı bölgelerdeki uygulamalara entegre edilecektir. Bunlar myofasyal release, balanceand hold, ritmik germe, fonksiyonel dinamik ve unwinding protokolu başlığı altında toplanabilir.

Bowstring Protokolü

Omurga etrafını saran merkezi fasya en derindeki fasyamızdır ve bizim buna özel bir protokolle ulaşabilmemiz mümkündür. Skolyoz gibi omurgayı ilgilendiren tüm omurga patolojilerinde bu fasyayı gevşetmek yapacağımız rehabilitasyonda kasların düzgün çalışabilmesi için ortam hazırlayacaktır.

Sempatik-Parasempatik Denge

Vücudumuz OSS tarafından uyarılır. Bunu sempatik ve parasempatik sistem aracılığı ile yapar. Sempatik ve parasempatik sistem dengesi çok önemlidir. Mesela stres sempatik sistemi yükseltir. Eğitimde bu denge anlatılacak OSS dengesini yerine getirecek teknikler uygulamalı olarak anlatılacaktır.

Polyvagal Teori

Çok yeni olan bu teoriye göre vagus sinirimiz dorsal ve ventral vagal olarak ikiye ayrılır. Gün içinde hepimiz bu sistemler arası geçiş yaparız. Fakat bir çok hastamız bir sistemde takılı kalmıştır. Bir sistemde takılı kalmanın sonuçları ve terapi yöntemleri anlatılacaktır. Alexus marka mobil ultrason cihazı ile fasyaların anatomisi gösterilecektir. Eş zamanlı olarak vücuttaki yumuşak dokuların ultrason altında nasıl gözüktüğü de anlatılacaktır. Bu şekilde eğitimin daha verimli olacağını düşünüyoruz.

Teorik Eğitim ( Online -15 Gün İzleme Süreli)

1. Gün 

Fasyaların anatomisi, fizyolojisi, sınıflandırılması, histolojik yapısı ve patofizyolojisi

Fasya-kas bağlantıları

Fasyaların fonksiyonları

Fasya ve sinir sistemi (yeni bir sinir sistemi mi doğuyor?)

Fasyalar kasılabilir mi ?

Hyaluronik asit ve fasya ilişkisi

Fasya ile kas/egzersiz ilişkisi

Nörobiyolojik fasya teorisi

2. Gün 

Biotensegrity nedir?

Vücuttaki fasyal zincirler

Mindfulness ve fasya ilişkisi

Fasyal hafıza nedir?

Gyrotonıc ekspansiyon sistem

Fasyal distorsiyon modeli

Sempatik ve parasempatik sistem işleyişi ve fasya ilişkisi

Polyvagal teori ve egzersizleri

Pratik Eğitim (2 Gün)

3. Gün (06 Temmuz)

09:00- 9:30 Fasyaları global değerlendirme yöntemi

09:30-10:00 ZINK testleri

10:00-10:15 ARA

10:15-10:30 Fasyaların direkt ve indirect mobilizasyon yöntemleri

10:30-11:30 Myofasyal release, balance and hold, fonksiyonel dinamik, SCS, unwinding, neidner teknikleri

11:30- 13:00 Belli fasyaların mobilizasyonları (üst ve alt ekstremite)

13:00-14:00 ARA

14:00- 15:00 Merkezi fasya gevşetme protokolü – gövde fasyaları gevşetme

15:00-16:00 Diaframlar ve tedavileri

16:00-17:00 Sinus boşaltma teknikleri

4. Gün (07 Temmuz)

09:00- 11:00 ULTRASON ile fasya anatomisi gösterimi

11:00-11:15 ARA

11:15-12:00 Venolenfatik dolaşım arttırma teknikleri

12:00-13:00 Rebaund, GOT

13:00-14:00 ARA

14:00-15:00 Sempatik sistem ınhıbisyon teknikleri

15:00-16:00 Parasempatik sistem fasilitasyon teknikleri

16:00-17:00 Genel tekrar ve vaka tartışması

*Programda ismi geçmeyen birçok osteopatik teknik uygulamalı olarak gösterilecektir.

EĞİTİM HEKİMLERE VE FİZYOTERAPİSTLERE YÖNELİKTİR.

Bu program Sağlık Bakanlığı onaylı olmayıp, mezuniyet sonrası eğitim programı kapsamında olup sağlık çalışanı olarak mevcut mesleki yetkilerinize ilave bir yetki kazandırmaz. 
Bu eğitim programı Sağlık Bakanlığı onaylı değildir. Sertifikalı eğitim değildir. Bu eğitim sağlık çalışanlarının bilgilerini arttırmalarına yönelik mezuniyet sonrası eğitim programıdır. Özel bir eğitim programıdır. 
Program sonunda düzenlenebilecek belgeler katılım belgesidir ve mevcut mesleki yetkilerinize ilave herhangi bir ilave yetki kazandırmamaktadır. 
Herhangi bir katılımcı buradan aldığı katılım belgesi ile ünite veya uygulama merkezi açamaz. İnternet sitemizde Sağlık Bakanlığı onaylı veya sağlık hizmeti sunumuna yönelik sertifikalı herhangi bir eğitim ilan edilmemektedir. Eğitim programlarının içeriği kopyalanamaz, kursiyerler kullanıcı bilgileri 3. şahıslarla paylaşamaz, sunumlar yeniden sunum/ders notu haline getirilere kullanılamaz. Sorularınız ve geri bildirimleriniz için sekreterya ile iletişime geçebilirsiniz. 
Önemli bilgi: Bu program kurs konusu uygulamaya ilgi duyan hekimleri bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Bu eğitim Sağlık Bakanlığı onaylı değildir ve mevcut mesleki yetkilerinize ilave herhangi bir yetki kazandırmaz. Bazı üniversiteler ve eğitim araştırma hastaneleri tarafından düzenlenen Sağlık Bakanlığı onaylı geleneksel ve tamamlayıcı tıp eğitimlerine ulaşmak için https://www.getat.com.tr internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Mevzuat ve diğer resmi konular ile ilgili Sağlık Bakanlığı sitesi ve https://shgmgetatdb.saglik.gov.tr şeklindedir.
SATIN AL